Portal_background_image

معاون استاندار مركزي تاكيد كرد؛ ضرورت استفاده حداكثري صادركنندگان از ظرفيت بازارهاي منطقه

معاون سیاسی استاندار مرکزی با بیان اینکه استان مرکزی از وضعیت بحرانی کشور قطر در عرصه صادرات بهره‌ای نبرد گفت: کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس به واردات اقلام ایرانی تمایل دارند.

بهروز اکرمی در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان مرکزی با اشاره به وضعیت صادرات استان مرکزی اظهار داشت: زمانی که ارزش پول یک کشور به شدت کاهش می‌یابد به آن دوره در اصطلاح بهشت صادراتی می‌گویند و در شرایط کنونی باید 200 تا 300 درصد افزایش صادراتی داشته باشیم.

وی افزود: فعالان دولتی در این زمینه تنها سعی بر توجیه دارند اما باتوجه به اینکه بخش خصوصی صادرکننده است دولت باید بسترسازدو تسهیل‌گر  انجام فرایند صادرات باشد که افزایش میزان صادرات محقق شود، در شرایطی که کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به شدت نیاز تامین مصالح ساختمانی و سایر اقلام را دارند نباید این شرایط ویژه را نادیده بگیریم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی تصریح کرد: در زمانی که کشور قطر با مشکلات بسیاری مواجه شد کوچکترین اقلام مورد نیاز این کشور نیز توسط کشور ترکیه تامین می‌شد آن هم در شرایطی که محموله‌های باری از کشور ما عبور و به مقصد می‌رسید و ما تنها درگیر جلسات هستیم و از این وضعیت پدید آمده در کشورهای قطر و روسیه هیچ استفاده‌ای نداشته‌ایم.

اکرمی ادامه داد: صادرکنندگان نباید تنها به امید دولت بمانند بلکه باید از تمامی فرصت‌ها استفاده کنند، تعداد 15 کشور در اطراف کشور ما وجود دارد و نباید تحریم را بهانه‌ای برای عدم معامله با آنها تلقی کنیم زیرا صادرات به آنها ممکن است و از سوی دیگر این کشورها نیز برای تهیه و واردات اقلام ایرانی تمایل دارند.

وی عنوان کرد: دیدگاه کنونی به عرصه صادرات نیازمند تغییر است، بطور مثال ما نمی‌توانیم تمامی محصولات صنایع دستی را در داخل کشور به فروش برسانیم زیرا بازارهای داخلی در نهایت اشباع می‌شوند بلکه باید بکوشیم تا اینگونه محصولات را به بازارهای دیگر کشورها معرفی کنیم اما متاسفانه ما هنوزهم در بازاریابی داخلی ضعیف هستیم و نمی‌توانیم در بازاریابی خارجی نیز عملکرد خوبی داشته باشیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: اکنون تنها توجیه تحریم مانع صادرات شده اما باید گفت فعالیت گردشگری به داخل کشور که تحریم نشده است و حضور گردشگر در داخل کشور نقدینگی را با خود به همراه می‌آورد، باید تمام تلاش صادرکنندگان در راستای استفاده از ظرفیت‌های ممکن بکار گرفته شود که تا حد ممکن صادرات داشته باشیم.

اکرمی بیان کرد: در زمانی که با معضل تامین گوشت مواجه شدیم بخش عمده‌ای از گوشت کشور قاچاق می‌شد و از طرفی دام زنده نیز از کشور خارج می‌شد که در این زمینه از دو سو ضربه خوردیم، اکنون کشورهای عربی از گوشت گوسفند و بز ایرانی استقبال می‌کنند و در این زمینه بهتر آن است که دولت ورود کند تا زمینه صادرات این محصول فراهم شود.

وی افزود: در دوران بروز معضل گوشت نتوانستیم تصمیم درستی اتخاذ کنیم، زنان و مردان دولتی باید تصمیمات سختی بگیرند اما در این زمینه تصمیم درستی نگرفتیم درحالی که ظرفیت استان مرکزی در حوزه صادرات به راحتی می‌تواند به دو میلیارد دلار هم برسد اما لازمه تحقق این مسئله همکاری بخش خصوصی و دولتی با یکدیگر است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی ادامه داد: استان مرکزی از ظرفیت‌های بسیار مطلوبی ازجمله سنگ، گل، ماهی زینتی، صنایع دستی و غیره در حوزه صادرات برخوردار است که باید از تمامی این ظرفیت‌ها استفاده کنیم و معاونت سیاسی استانداری مرکزی نیز در این زمینه از هیچگونه کمک و تلاشی دریغ نمی‌کند.

اکرمی عنوان کرد: متاسفانه نتوانستیم از ظرفیت ایجاد شده در سوریه، قطر و روسیه استفاتده لازم را ببریم اما هنوز هم بازارهای اشباع نشده در سوریه وجود دارند که نیازمند تامین مصالح ساختمانی و سایر اقلام هستند، صادرکنندگان باید ظرفیت‌شناسی کنند و پس از تعیین بازارهای هدف با برنامه اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: زمینه حضور سفیران و بازرگانان خارجی در داخل استان فراهم شود و لازمه انجام این کار حضور بازرگانان ما در کشورهای هدف و سپس اقدام به همکاری با آنها است.


دسته بندی

کارشناس


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
   آخرین اخبار دفاتر استانداری

   آخرین اخبار بخشداری ها