Portal_background_image

سرپرست معاونت سياسي استانداري مركزي : فعاليت NGO‌ها در حوزه سلامت استان مركزي افزايش يابد

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی بر افزایش فعالیت NGOها به عنوان بازوان دولت و دستگاه‌های اجرایی در حوزه سلامت تأکید کرد.

سعید فرخی  در نشست تخصصی کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در سالن جلسات استانداری اظهار داشت: در چندین ماه اخیر با بدعهدی و نگاه ظالمانه آمریکا به مردم و دولت، فشارهای زیادی به کشور به‌ویژه در حوزه اقتصاد تحمیل شد که با انسجام و همدلی بین مردم و مسئولان نظام باید از شرایط جنگ اقتصادی حاکم بر کشور نیز همانند دوران جنگ به‌آسانی گذر کنیم.

وی با تأکید بر ضرورت و اهمیت کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان گفت: در این نشست حضور مدیران دستگاه‌های متولی کمرنگ و ملموس است، مدیران باید در تصمیماتی که در کارگروه اتخاذ می‌شود و قابلیت اجرایی دارد مشارکت داشته باشند.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی تصریح کرد: شرایط پسماندها آن‌گونه حاد نیست که به آن پرداخته شده است و نباید با پررنگ‌تر کردن مشکلات نگرانی در بین مردم ایجاد کنیم، با اتخاذ تدابیر ویژه می‌توان گام‌های مثبتی در رفع مشکلات به‌ویژه حوزه سلامت برداشت.

فرخی از تشکیل مجامع سلامت استان‌ها در اسفندماه خبر داد و گفت: شهرستان‌ها نیز باید در این خصوص آمادگی لازم را داشته باشند چراکه این نشست با حضور مقامات کشوری و استانی به منظور ترویج و توسعه سبک زندگی سالم و تأکید بر رعایت ملاحظات زیست‌محیطی انجام می‌شود.

وی تشکیل دفاتر سلامت را رویکرد بسیار مناسبی تلقی کرد و گفت: اقدامات مؤثر در حوزه سلامت با مشارکت مردم ملموس‌تر و تأثیرگذارتر است و می‌طلبد در نحوه عملکرد دفاتر سلامت و رابطین بازنگری صورت گیرد.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اظهار داشت: سال گذشته کارگروه سلامت و امنیت غذایی شرایط مطلوبی نداشت که امیدواریم سال جاری به جایگاه واقعی و مناسب خود برسد و می‌طلبد نگاه خاص به بیماری‌های خاص از سوی مسئولان صورت گیرد.

فرخی بر لزوم فعالیت و تعامل بیشتر NGOها به عنوان بازوان دولت و دستگاه‌های اجرایی در حوزه سلامت تأکید کرد و گفت: NGOها زبان گویای افراد دردمند جامعه هستند که باید در راستای رفع مشکلات این قشر، انسجام و هماهنگی بیشتری بین فعالین عرصه سلامت و نیز دستگاه‌های مرتبط صورت گیرد.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها فشار زیادی به مردم وارد کرده است، افزود: در شرایط کنونی آسیب‌های وارده به مردم مشهود است و باید صدای اعتراض مردم را به مجامع بین‌المللی برسانیم تا مردم جهان از ظلمی که به ملت ایران و به‌ویژه بیماران (به لحاظ کمبود و تحریم اقلام دارویی) می‌شود، آگاه شوند.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در خصوص فعالیت شرکت الکل‌سازی در ایبک آباد نیز اظهار داشت: سال‌های گذشته تصمیم بر آن بود که فعالیت واحد الکل‌سازی در ایبک آباد که هزینه زیادی هم داشت با مشارکت شرکت شهرک‌های صنعتی انجام شود و ملاحظات زیست‌محیطی نیز در آن دیده شود که متأسفانه طبق روال و برنامه پیش نمی‌رود و چنانچه واحد الکل سازی اقدامات لازم را انجام دهد، باید محیط‌زیست اقدامات قانونی را در این خصوص انجام دهد حتی اگر تعطیلی این واحد صنعتی باشد.

فرخی ادامه داد: قرار نیست هرگونه اقدام قانونی که صورت می‌گیرد با اعتراض مواجه شود و ما هیچ‌گونه نگرانی نخواهیم داشت ولی اشتغال موجود در منطقه برای مسئولان حائز اهمیت است.

شناسایی 2 هزار و ۴۰۲ بیمار خاص در استان مرکزی

مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این نشست با اشاره به تعداد افراد بیماران خاص در استان اظهار داشت: در استان مرکزی ۴۸۱ بیمار همودیالیز که ۴۴ درصد زن و ۵۶ درصد مرد، ۸۶ نفر بیمار تالاسمی ۵۶ درصد زن و ۴۴ درصد مرد، ۱۶۷ بیمار هموفیلی ۲۲ درصد زن و ۷۸ درصد مرد و بیماری ام‌اس که هزار و ۶۶۸ نفر هستند که ۲۳ درصد مرد و ۷۷ درصد زنان را شامل می‌شوند.

غلامرضا فتح‌آبادی افزود: 2 هزار و ۴۰۲ نفر تعداد بیماران خاص استان است که ۳۴ درصد مرد و ۶۶ درصد زن را تشکیل می‌دهند که ۱۴۰ تخت برای بیماران دیالیز، ۱۲ تخت برای بیماران تالاسمی و یک تخت برای بیماران هموفیلی است و این در حالی است که به ازای هر ۵۹۵ نفر از جمعیت استان یک بیمار خاص وجود دارد.

وی با بیان اینکه ۳۷ سازمان مردم‌نهاد در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند، افزود: شهرستان‌های آشتیان، خنداب، کمیجان، فراهان و شازند فاقد سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه سلامت هستند.


دسته بندی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها