Portal_background_image

معاون استاندار مركزي : مشاركت دستگاه هاي اجرايي در پويش كنترل فشارخون پررنگ باشد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: بیماری های غیرواگیر عامل تهدید سلامت در جامعه هستند و دستگاه های اجرایی و صنایع باید در پویش کنترل فشار خون مشارکت فعالانه داشته باشند.

روز چهارشنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان مرکزی، افزود: شناسایی و پیگیری بیماران مبتلا به فشار خون می ­تواند روند پیشرفت بیماری های غیرواگیررا کاهش داده و هزینه های سربار درمانی ناشی از آن را کاهش دهد، بنابراین آحاد جامعه به خصوص دستگاه های اجرایی و واحدهای صنعتی باید در این پویش ملی مشارکت هدفمند و جدی داشته باشند.
وی ادامه داد: وزارت بهداشت اجرای طرح بسیج ملی را با مشارکت و تعامل تمام دانشگاه ‌های علوم پزشکی کشور برنامه ریزی کرده است که در این بررسی به شناسایی و مراقبت مهم‌ترین عامل خطر بیماری قلبی عروقی، یعنی فشارخون بالا پرداخته می ‌شود و تمامی دستگاه های اجرایی باید از این طرح حمایت کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی بیان کرد: بر اساس آمار و اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی اراک، بیش از 550 هزار نفر در طرح کنترل فشار خون شرکت می کنند و باید تمهیداتی اندیشیده شود که فشار خون تمامی این افراد کنترل شود.
اکرمی ادامه داد: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی وظیفه دارد هماهنگی های لازم را با صنایع مختلف استان انجام دهد و مدیران صنایع باید در یک مدت زمان مشخص وسیله نقلیه در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار داده تا تیم های پزشکی بتوانند در واحدها مستقر شده و فشار خون کارکنان را کنترل کنند.
وی بیان کرد: دستگاه های اجرایی و اصناف نیز باید با دانشگاه علوم پزشکی نهایت همکاری را داشته باشند و شرایط استقرار تیم های پزشکی در نهادهای دولتی و همچنین فروشگاه و مراکز خرید فراهم شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی افزود: شهرداری ها باید در نقاط مختلف شهرها به خصوص مناطق حاشیه ای و پرجمعیت شهر شرایط استقرار تیم های پزشکی را برای کنترل فشار خون افراد فراهم کنند.
اکرمی تاکید کرد: اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی استان مرکزی نیز باید جمعیت هدف خود را به خوبی مشخص کرده و نسبت به اعزام تیم های پزشکی برای کنترل فشار خون افراد فراهم کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: آب آشامیدنی شمار قابل توجهی از روستاهای استان متولی خاصی ندارد که این مهم باید در اسرع وقت از سوی فرمانداران و بخشداران مشخص و نتیجه به استانداری مرکزی ارسال شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این نشست گفت: طرح پویش کنترل فشار خون از 27 اردیبهشت ماه جاری تا 15 تیر ماه به صورت ملی در نقاط مختلف کشور اجرا می شود.
سید «محمد جمالیان» افزود: افزایش پوشش پیشگیرانه در خصوص فشار خون و انجام مراقبت و درمان مبتلایان، بهبودآگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا است و گروه هدف این طرح را میانسالان وبیماران کلیوی و زنان باردار در همه گروه های سنی شامل می شوند.
وی ادامه داد: میزان فشار خون در افراد بالای ۵۰ سال ، ۵۰ درصد است و در این خصوص می توان گفت نیمی از افراد از بیماری خود آگاهی ندارند و شایع ترین علامت این بیماری بی علامتی است.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ارا اظهار داشت: انتظار می رود دستگاه های اجرایی در انجام برنامه های تبلیغاتی، انتشار پیام های آموزشی و بهداشتی از طریق اتوماسیون، برگزاری نشست های مختلف با هدف اصلاح سبک زندگی و همچنین قرار دادن امکانات اولیه از قبیل وسایل نقلیه برای اجرای هر چه بیشتر پویش کنترل فشار خون در استان، دانشگاه علوم پزشکی را حمایت کنند.
استان مرکزی 12 شهرستان و یک میلیون و 440 هزار نفر جمعیت دارد. 


دسته بندی

کارشناس


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها