Portal_background_image

خانه احزاب استان مركزي افتتاح مي‌شود

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری مرکزی گفت: خانه احزاب استان مرکزی ۳۱ تیرماه امسال با حضور نایب رئیس اول خانه احزاب ایران، اعضای شورای تامین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و غیره افتتاح می‌شود.

مسعود فراهانی ظهر امروز در دومین نشست شورای اطلاع‌رسانی با موضوع بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان مرکزی با اشاره به افتتاح خانه احزاب استان مرکزی در روزهای آینده اظهار داشت: بدون تردید یکی از معیارهای فعالیت سیاسی احزاب هستند که در توسعه سیاسی کشور نقش موثر و مهمی دارند، دستور و تکلیف استاندار در راستای ایجاد نشاط سیاسی، بسط و گسترش فعالیت‌های مدنی و مردمی بوده که به تاسیس دفتر خانه احزاب ایران در استان مرکزی انجامید تا در نتیجه آن مشارکت همه احزاب را با فعالیت‌های سیاسی قانونمند در کنار هم داشته باشیم.

وی افزود: خانه احزاب استان مرکزی در 31 تیرماه امسال با حضور نایب رئیس اول خانه احزاب ایران، اعضای شورای تامین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استاندار، دبیران و مسئولان احزاب افتتاح می‌شود.

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری استان مرکزی تصریح کرد: به طور کلی 252 حزب و تشکل حزب سیاسی در کشور از کمیسیون ماده 10 قانون احزاب و جمعیت مجوز فعالیت گرفته‌اند، تعدادی از این احزاب در اساسنامه خود فعالیت کشوری دارند و در استان هم نمایندگی داشته و دفتر آنها دایر است.

فراهانی بیان کرد: در مجموع طبق آخرین گزارش تعداد احزابی که می‌توانند در انتخابات خانه احزاب شرکت کنند بالغ بر 54 حزب و گروه سیاسی بوده که دو تا از این تعداد احزاب و گروه‌های سیاسی استانی بوده و مجوز فعالیت درون‌استانی داشته، تعداد 50 حزب دیگر دفاتر فرعی احزاب کشوری هستند.

وی عنوان کرد: خانه احزاب برای دفاع قانونی احزاب فعالیت داشته و به حتم در حاشیه اساسنامه خود برنامه‌هایی برای احقاق حقوق مردم دارد، خانه احزاب صرفا تشکل غیرسیاسی و صنفی بوده که در راستای دفاع از حقوق تشکل‌های سیاسی تشکیل می‌شود.

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین اهدافی که برای فعالیت خانه احزاب در استان تبیین شده مبتنی بر این است که این خانه دارای جایگاه حقوقی مستقل بوده و تلاش در گسترش فضای سیاسی سالم و فعالیت‌های حزبی داشته و مسئولیتی شامل مطالعات قانونی و پژوهشی برای اعتلای فعالیت احزاب، دوره‌های آموزشی احزاب، اطلاع‌رسانی موارد مختلف، برگزاری نشست‌های مشترک احزاب با خود احزاب و مشترک با مسئولان در راستای تامین امنیت کشور را هم بر عهده دارد.

فراهانی ادامه داد: خانه احزاب می‌تواند در زمینه طرح‌ها و برنامه‌هایی که در استان در حال اجرا و انجام هستند اظهار نظر کرده و تصمیم‌گیری داشته باشد، در زمان انتخابات کمیته‌ای با عنوان احزاب ناظر بر امور انتخابات تشکیل می‌شود که روند انتخابات با حضور مشترک و نظارت یکسان از سوی همه احزاب انجام شود.

وی افزود: توزیع یارانه مصوب بین احزاب، داوری بین احزاب، جلوگیری از تضیع حقوق احزاب هم از دیگر وظایف تعیین شده برای عملکرد خانه احزاب است.

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری استان مرکزی تصریح کرد: با توجه به تغییراتی که در مواد 15 و 22 اساسنامه خانه احزاب ایران انجام شده، نمایندگان هر سه فراکسیون اصولگرایان، اصلاح‌طلبان، مستقلین و منتقدین در انتخابات حضور دارند، اعضای شورای مرکزی خانه احزاب استان بالغ بر 9 نفر بوده و 3 نفر بازرس و 3 نفر دیگر هم به عنوان عضو علی‌البدل هستند که برای مدت 3 سال انتخاب می‌شوند.

فراهانی بیان کرد: همه گرایش‌های سیاسی به طور مساوی در انتخابات خانه احزاب حضور داشته و در زمان برگزاری انتخابات هم نماینده وزارت کشور و رئیس یا نماینده خانه احزاب ایران حضور داشته و احکام اعضای خانه احزاب استان توسط رئیس خانه احزاب استان صادر می‌شود.

وی عنوان کرد: پس از برگزاری انتخابات خانه احزاب استان در نخستین جلسه به هدف استفاده مساوی از ظرفیت همه احزاب و اعضای هیئت رئیسه خود را انتخاب کرده همچنین برای این که همه احزاب به طور تساوی در ترکیب شورای اجرایی و هیئت رئیسه حضور داشته باشند به شکل چرخشی هر یک از فراکسیون‌ها در یک دوره مسئولیت خانه احزاب را بر عهده می‌گیرند.

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود که احزاب در فعالیت‌های خود نگاه جامع‌تری داشته و فعالیت‌ها در خانه احزاب تنها به یک جناح معطوف نشود، خانه احزاب به همه احزابی که در چارچوب قانون فعالیت دارند تعلق دارد و باید فارغ از گرایش حزبی در راستای گسترش حزبی و فرهنگ تعصب فعالیت کنند تا در نتیجه تشکل قوی مدنی در استان تشکیل شود/تسنیم


دسته بندی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها